Scholarship Nedir?

Scholarship Nedir?

”Scholarship Nedir?” Play to earn (oyna kazan), 2020li yılların popüler iş modellerinden biri haline geldi. Bu sektörün kısa sürede bu kadar popüler olmasını sağlayan en büyük nedenlerden biri ise play to earn sektöründe ücretsiz bir şekilde, yatırım yapmadan para kazanabilmek imkanını tanımasıdır. Peki yatırım yapmadan, tamamen ücretsiz bir şekilde sadece oyun oynayarak nasıl para kazanırım? 

Play to earn (oyna kazan) oyunlarda getiri elde edebilmeniz için oyunda bulunan NFT eşyalara sahip olmanız gerekmektedir. Ancak bazı oyuncular ekonomik yetersizlikler, projelere duyulan güvensizlik ya da başka sebeplerden dolayı oyunlara yatırım yapmak istemiyorlar. Scholarship sistemi, yatırım yapmak istemeyen oyunculara ücretsiz bir şekilde para kazanabilecekleri bir sistem sunuyor. 

Scholarship sisteminde bir oyna kazan oyununun NFT eşyalarına sahip bir kişi, NFT eşyalarını başka oyunculara kiralar. NFT eşyalarını kiralayan kişiye ‘manager’, NFT eşyaları ödünç alan oyuncuya ise ‘scholar’ denmektedir. Oyuncular (scholar) ödünç aldıkları bu NFT eşyalar ile oyna kazan oyunlarını oynayarak kazanç elde ederler. Oyundan elde edilen kazanç, NFT eşyaların sahibi (manager) ile oyuncu (scholar) arasında paylaşılır. Bu sayede yatırımcılar için yeni bir iş modeli, ücretsiz bir şekilde para kazanmak isteyen oyuncular için de yeni bir iş imkanı ortaya çıkmaktadır.   

Scholarship Nedir?

Nasıl Scholarship Olabilirim?

Bütün play to earn (oyna kazan) oyunlar scholarship sisteminin desteklememektedir. Scholarship sistemi, sahip olunan NFT eşyalarının başka kripto cüzdanlara ödünç verilebildiği oyunlarda mümkün olabilmektedir. Bunun için öncelikle oyunun scholarship sistemini destekleyip desteklemediğini öğrenmelisiniz. Eğer oyunda NFT eşya kiralama sistemi mevcut ise scholarship olabilirsiniz. Bunun için de NFT eşyalar satın almış bir yatırımcıya ihtiyacınız var. 

Bireysel yatırımcıları oyna kazan oyunların Discord sunucularından ya da Telegram sayfalarından bulabilirsiniz. Eğer anlaşabilirseniz manager size NFT eşyaları yollar, siz de hemen oynamaya başlayabilir ve para kazanabilirsiniz. Bunun dışında daha çok tercih edilen ve çok daha güvenli olan diğer yol ise ‘Gaming Guild’ olarak adlandırılan büyük firmalarda scholar olmaktır.

Bir gaming guild, DAO türünde bir oluşumdur. DAO (Merkeziyetsiz Otonom Organizasyon); merkezi bir yönetim noktası olmadan, kendi kendini organize eden oluşumlardır. Topluluk tarafından idare edilir. Alınan kararlar üyelerin oylamalarıyla belirlenir ve tüm organizasyonun faydasına olacak ilerlemeler sağlanır.

Guild

Yatırım yapmadan, ücretsiz bir şekilde kazanç elde edebilme fırsatı sunan birçok guild mevcuttur. Türkiye’de bulunan ilk ve tek guild ise Troy Guild’dir. Troy Gaming Guild’in Discord sayfasına katıldıktan sonra scholarship olmak için başvuruda bulunabilirsiniz. Başvuru tamamen ücretsizdir ve sizden herhangi bir banka ya da kimlik bilgisi istenmemektedir. Eğer başvurunuz olumlu sonuçlanırsa siz de Troy Guild’in bir schoları olacak, ilerleyen süreçlerde yeni oyunlar çıktıkça o oyunlardan da ücretsiz bi şekilde gelir elde edebileceksiniz. 

Related Post

SHRAPNEL

SHRAPNEL Oyun Dünyasına Yeni Bir

SHRAPNEL SHRAPNEL Oyun Dünyasına Yeni Bir Soluk, oyun dünyasının önde

Crypto Shots

Crypto Shots 2022 3D FPS

Crypto Shots Nedir? Crypto Shots Wax ağında bulunan oyna kazan

Blockchain Oyunları

Web3 Oyunları ve Web2 Oyunları

Geleneksel oyunlar (web2) ve blockchain oyunları (web3) arasındaki fark nedir?

Mecha World

Mecha World

Mecha World, başarılı oyun yapımcısı firma FGL tarafından, wax ekosisteminde

Play to earn nedir?

Play to earn nedir?

Play to earn nedir? ''Play to earn nedir?'' Günümüzde çok

Leave a Comment

    •  
    •  

Copyright © 2022 PLAY2EARNTR