Play to earn nedir?

Play to earn nedir?

”Play to earn nedir?” Günümüzde çok popüler bir kavram var: play to earn, yani “oyna kazan” iş modeli. “Oyun oynayarak nasıl para kazanabilirim? Play to earn nedir? Oyunlardan nasıl para kazanılır?” gibi sorular birçok kişi tarafından merak edilmektedir. Oyun endüstrisinin ekonomik altyapısında yıllar içinde birtakım değişimler meydana gelmiştir. Burada 3 farklı ekonomik modelden söz edeceğiz: pay to win, free to play, play to earn.

Play to earn nedir?
Play to earn nedir?

Pay to win

Pay to Win (öde – kazan) iş modeli özellikle mobil oyunlar ve karakter-geliştirme, kart oyunları gibi oyunlarda sıkça görülmektedir. Bu modelde oyuncu, ya oyunu oynayabilmek için oyunu satın almak zorunda ya da daha fazla galibiyet alabilmek için oyunda satılan eşyalardan almak zorundadır. 

Free to play

Free to Play (oynaması ücretsiz) türde oyunlar özellikle çok oyunculu oyunlarda görülmektedir. Counter Strike:GO, Valorant, DOTA , Metin2, Knight gibi oyunları hiçbir ücret ödemeden indirip oynayabilirsiniz. Peki bu oyunlar tamamen ücretsiz mi? Bu oyunları hiçbir ücret ödemeden indirip oynayabilirsiniz ancak oyunun içindeki bir takım kozmetik eşyalara sahip olmak istiyorsanız para ödemeniz gerekecektir.

Play to earn

”Play to Earn nedir?” (oyna kazan) son yıllarda ortaya çıkmış bir iş modelidir. Play to earn iş modeli oyuncuyu ekonomik sistemin bir parçası olarak görür. Oyuncular, oyunun ekonomik sistemine katkıda bulundukları ölçüde para kazanırlar. Play to earn oyunlar çeşitli blockchain ağları üzerinden oynanmaktadır ve oyuncular kazançlarını kripto para olarak elde ederler. Play to earn oyunlarda oyun içi eşyalar gerçek para karşılığı alınıp satılabilir. Bu eşyaların her biri birer nft olarak üretilir. Oyuncuların sahip oldukları, ticari değere sahip bu nftler bir kripto cüzdanda tutulur. Bu nedenle play to earn oyunlar ayrıca nft oyunu diye de bilinmektedir.

Play to earn iş modeli ile ilgili merak edilenlerin başında “gerçekten oyun oynayarak para kazanabilir miyim?” sorusu gelmektedir. Gerçek dünyada da ticaret yaparak para kazanabilmek için şartların uygun olması gerekmektedir. Bir oyna kazan oyunundan para kazanmak için oyunun popülaritesi, oyuna olan talep ve oyuna yapılan yatırım önemli etkenlerdir. 

Play to earn oyunlarda yatırım yapmadan para kazanmak mümkündür. Bunun için ‘scholarship’ adı verilen bir sistem geliştirilmiştir. Scholarship nedir? Nasıl scholarship olabilirim? gibi soruların yanıtlarını öğrenmek için lütfen yazımızı okuyun.

En popüler play to earn oyunları

Axie Infinity

Axie Infinity, birçok kişi tarafından bilinen bir oyna kazan oyunudur. Axie Infinity oynayarak AXS ve SLP coinleri kazanılmaktadır. Axie Infinity oynayabilmek için belli sayıda nft karakterimizin olması gerekmektedir. Bu nft karakterler AXS ve SLP coin harcanarak çoğaltılabilirler. Her bir nft karakterin vücut parçalarına göre belirlenmiş kendine özel kartları vardır. Oyunda bu kartları kullanarak rakibin nft karakterlerine hasar yok etmemiz gerekmektedir. Bu sayede gerçek rakiplere ya da yapay zekaya karşı savaşarak çeşitli ödüller toplayabilir, oyun oynayarak para kazanabiliriz. 

Axie İnfinity
Axie İnfinity

The Sandbox

The Sandbox; oyuncuların nft tasarlayabilecekleri ve çeşitli görevleri yaparak SAND coin kazanabilecekleri bir oyna kazan oyunudur. The Sandbox oyunu geniş bir metaverse deneyimi sunmakta, oyuncuların birbirleriyle etkileşim içinde olmasına olanak sağlamaktadır. Birçok ünlü isimle de anlaşmalar yapmış olan Sandbox’ta zaman zaman düzenlenen etkinlikler sayesinde ücretsiz bir şekilde oyun oynayarak para kazanmak mümkündür. Ancak tabii ki Sandbox oyna kazan oyununun temel nft eşyası olan arazi sahipleri daha yüksek gelirler etmektedirler.  Sandbox, NFT varlıklarını oluşturup sahiplenebileceğiniz ve kendi dünyanızı oluşturabileceğiniz Ethereum tabanlı bir sanal oyun platformudur. Sandbox üç tür token kullanır: ASSETS, SAND ve LAND. Asset, ERC-1155 standardını kullanan ve Sandbox NFT pazarındaki oyuncular tarafından yaratılan ve alınıp satılan bir tokendir.

The Sandbox Game
The Sandbox Game

Oyna kazan iş modeli çağımızın önde gelen sektörlerinden biri olarak popülaritesini sürdürüyor. Birçok insan için dönüm noktası olabilecek değişimlere sebep olabilmektedir. Ancak unutulmamalıdır ki oyna kazan sektöründe gerçek para ile yatırım yapılmakta, bazı durumlarda yatırımların geri dönüşü alınamamaktadır. Yatırım yapmadan önce dikkatle araştırmalı ve yalnızca başkalarının önerileri ile değil kendi riskimizi alarak yatırım yapmalıyız.   

Related Post

What is Scholarship?

What is Scholarship?

What is Scholarship? What is Scholarship? Play to earn has

Mecha World

Mecha World

Mecha World, başarılı oyun yapımcısı firma FGL tarafından, wax ekosisteminde

Crypto Shots

Crypto Shots 2022 3D FPS

Crypto Shots Nedir? Crypto Shots Wax ağında bulunan oyna kazan

Scholarship Nedir?

Scholarship Nedir?

Scholarship Nedir? ''Scholarship Nedir?'' Play to earn (oyna kazan), 2020li

Outlaw Troopers

Outlaw Troopers

Son zamanlarda birçok oyna kazan oyunu çıkmakta, oyunculara farklı türlerde

Leave a Comment

    •  
    •  

Copyright © 2022 PLAY2EARNTR