Metavillage

Metavillage Wax blockchain ağında geliştirilen bir enerji yönetimi – şehir inşası türünde oyna kazan oyunudur. Wax ağında geliştirilen çoğu oyun, oyuncu kontrolleri açısından oldukça kısıtlı mekaniklere sahiptir. Metavillage oyna kazan oyunu vizyon olarak bu tekdüzeliği aşmak gibi bir amaç edinmiştir. Oynanış açısından oldukça keyifli ve farklı mekanikler içeren Metavillage oyna kazan oyununda bir köylüyü canlandıracağız ve köyümüzde tarım, madencilik, balıkçılık, odunculuk gibi faaliyetler yaparak hem köyümüzün olanaklarını geliştireceğiz hem de para kazanacağız.

Metavillage oyna kazan oyununda 2 adet para birimi bulunmaktadır. Bunlardan biri blockchain ağında alım – satım yapabileceğimiz bir coin iken diğeri yalnızca oyun içi alım satımlarda kullanılabilecektir. Peki Metavillage oyna kazan oyunundan nasıl para kazanacağız?

Oyunda birçok farklı özelliği olan nft eşyalar bulunmaktadır. Her bir eşyanın kullanımı sonucunda oyunda ihtiyacımız olan kaynaklardan üretilir. Tarımcılık dışında yaptığımız her üretim enerjimizi tüketir. Bunun yanı sıra eşyaların belirli bir dayanıklılığı bulunmakta, dayanıklılığı biten eşyaların onarılması gerekmektedir. 

 • Axe: Balta ile ağaçları keserek eşyaların dayanıklılığını arttırmak ve tamir etmek için gerekli olan ‘Wood’ kaynağını elde ederiz. Bu mekanik oyunda ‘Lumberjack’ olarak adlandırılmıştır.

 • Pickaxe:Kazma ile madenlere giderek ‘Stone’, ‘Iron’, ‘Gold’, ‘Diamond’ gibi kaynaklar toplanır. Bu kaynaklar oyun içi markette satılabilir ya da yeni eşyalar üretmekte kullanılabilir. Bu etkinlik ‘Mining’ olarak adlandırılmıştır.

 • Fishing Rod: Olta ile tuttuğumuz balıkları oyun içi markette satarak eşya geliştirmek için gerekli olan malzemeleri, yemek ve diğer yardımcı tüketilebilir eşyaları ve ayrıca içinden çeşitli tüketilebilir eşyalar çıkan ‘Mystery Box’ satın alabiliriz. 

 • Land: Land sahibi olan kişiler, eşyalarını taşıdığı envanter bölümünde daha fazla eşya yuvasına ve ekin ekebilmek için daha fazla alana sahip olurlar.

 • NFT Pass: NFT Pass sahipleri Metavillage oyna kazan oyununun düzenlediği tüm satışlara katılım hakkı kazanırlar. Bunun yanı sıra oyun içinde etkinlikler yaparken harcadığımız enerjinin dolmasını ve karakterimizin seviyesinin daha hızlı artmasını sağlar.

 • NFT Gemstone: NFT Gemstone eşyası 3 farklı tipte bulunmaktadır: Emerald %10, Sapphire %20, Ruby %30 . Her bir taş farklı bir alet için gereklidir. Emerald Pickaxe, Sapphire Axe, Ruby her iki alet için %30 oranında ekstra dayanıklılık sağlar.

Bunların yanı sıra oyun içi marketten satın alabileceğimiz ve çeşitli etkinliklerde kullanmamız gereken oyun içi eşyalar da bulunmaktadır. Oyun içi markete erişebilmek için Teleport bölümünden markete ışınlanmamız gerekmektedir.

Sharpening Stone: Madencilik ya da Odunculuk yapmak için gereklidir.

Bait: Balıkçılık yapmak için gereklidir.

Seed: Tarımcılık yapmak ve ürün yetiştirmek için gereklidir. 

Lure: Balıkçılık süresinin 30 saniye uzatılmasını sağlar. 

Gameplay

Oyunda farklı etkinlikler ve bu etkinliklerin sonucunda elde edilen farklı kaynaklar bulunmaktadır. Tarımcılık dışında yaptığımız her üretim enerjimizin %25’ini tüketir. 

Enerjimiz olmadan üretim yapamayacağımız için oyunda en dikkat etmemiz gereken mekaniklerden birisi burasıdır. Enerji üretebilmemiz için 2 farklı yöntem vardır:

 1. NFT Pass sahibi olmak enerjimizin pasif olarak dolmasını sağlar
 2. Tarımcılık yaparak ya da oyun içi marketten satın alarak elde ettiğimiz yemeklerle karakterimizi beslediğimizde enerjimiz dolar.

Oyunda yapacağımız 4 adet temel aktivite vardır; Mining (madencilik), Lumbering (odunculuk), Fishing (balıkçılık), Farming (tarımcılık).

Mining

Madencilik yapabilmek için Pickaxe aletine ve ‘sharpening stone’ adı verilen eşyaya sahip olmamız gerekmektedir. Ayrıca ‘metal detector’ eşyasını da kullanarak %10 şans ile NFT Gemstone düşürebiliriz. Madene girdiğimizde ‘sharpening stone’ eşyası yok olur ve Pickaxe aletinin de dayanıklılığı azalır. Madene girdikten sonra bir daha madencilik yapmak için 60 dakika beklememiz gerekmektedir ve kullandığımız alet de 120 dakika boyunca kullanılamaz hale gelir. 60 dakika sonra başka bir Pickaxe nft aleti kullanarak tekrar maden yapabiliriz, tabii enerjimiz de varsa.

Madencilik yapabilmek için evimizin hemen yanında yer alan madene gireriz. Madende karşımıza 4 adet kapı çıkar. Bunlardan en önde bulunan kapı evimiz ile madene giriş – çıkış yaptığımız kapıdır. Diğer 3 kapı ise farklı zorluk seviyelerindeki madenlere açılan kapılardır. 

Madene girdiğimizde, zorluk seviyesine göre belirli bir süremiz bulunmaktadır. Kazım yapacağımız taşların yanına gelip klavyede ‘E’ tuşuna basarak kazma işlemini aktif hale getiririz. Sonra da farenin sol butonu ile taşlar tamamen kırılana dek tıklarız. Farklı ürünler elde edebileceğimiz farklı maden kaynakları bulunmaktadır. Burada ihtiyacımız olan kaynakları kazmamız gerekmektedir.

Metavillage
Metavillage

Madencilik yaptığımızda elde edeceğimiz kazançlar madenlerin zorluk seviyesine göre farklılık göstermektedir. Seviye 1 madencilik ‘güvenli seviye’ olarak isimlendirilmektedir. Seviye 1 madencilikte herhangi bir olumsuz sonuç çıkmaz ancak fazladan bonuslar da alamayız. Seviye 2 ve seviye 3 madenciliğin ise bizim için zararlı sonuçları da olabileceği gibi ekstra kazançlar da elde edebiliriz. Seviye 2 ve Seviye 3 madenciliğin kazançlarını ve olumsuz sonuçlarını aşağıdaki tablolardan inceleyebilirsiniz.

Kazandığımız ödüllerin miktarını yalnızca maden seviyesi değil, kullandığımız eşyaların nadirlik seviyesi de etkiler.

Metavillage
Metavillage
Metavillage

Buradaki sayılar oyun açılmadan önce takım tarafından detaylı incelemelerden geçirilerek oyun ekonomisine en uygun şekilde yapılandırılabileceğini belirtmekte fayda var. Ancak oransal olarak farklı nadirlikteki aletlerin farklı ödüller alacağını unutmamak gerekir.

Lumberjacking

Odunculuk yapabilmek için Axe aletine ve ‘sharpening stone’ eşyasına sahip olmamız gerekmektedir. Odunculuk yaparak elde ettiğimiz odunlar ile madencilikte kullandığımız Pickaxe aletini onarmakta kullanılır. Odunları oyun içi marketten de satın alabiliriz ancak ağaçları kesmek %25 daha kârlıdır. 

Ağaçları kesmek için gerekli olan eşyaları envanterimizde koyduktan sonra bir ağacın yanına gidip klavyede ‘E’ tuşuna basarak aktif edilir. Daha sonra Axe aleti kırılana kadar farenin sol tuşu ile ağaca tıklayarak odun toplanır. Burada odun toplama süresi Axe aletinin farklı nadirlik seviyelerine göre daha uzun olmaktadır.

Odunculuk yaptıktan sonra tekrar ağaç kesebilmek için 60 dakika beklememiz gerekmektedir ve kullandığımız Axe aleti de 120 dakika bekleme süresi alır. 60 dakika sonra farklı bir Axe kullanarak yeniden odun toplayabiliriz. Tabii ki enerjimiz yeterli ise!

Fishing

Balıkçılık yapabilmek için Rod nft aletine ve ‘bait’ adı verilen oyun içi kaynak olan balık yemine sahip olmamız gerekmektedir. Evimizin önünde bulunan iskeleye gidip balık tutmaya başlayabiliriz. Balık tutmak 90 saniye sürmektedir ve burada bize rastgele sayılar, harfler gösterilmektedir. Gösterilen bu sayılara ve harflere zamanında basarak balığı tutabiliriz. Yine oyun içi bir kaynak olan ‘lure’ eşyasını kullanarak balık tutma süresini 30 saniye uzatabiliriz. Balıkçılık yaptıktan 60 dakika sonra tekrar balık tutabiliriz ve kullandığımız Rod nft aleti de 2 saat boyunca kullanılamaz hale gelir. 60 dakika sonra başka bir Rod kullanarak yeniden balık tutabiliriz. Tabii ki enerjimiz yeterli ise!

Farming

Oyunda enerji harcamayan ve nft eşyasına sahip olunmasını gerektirmeyen tek mekanik tarımcılıktır. Tarım yapabilmek için evimizin önünde bulunan ekim bölgesine gidip klavyede ‘E’ tuşuna basarak tohumu ekebiliriz. Tohumları oyun içi marketten temin edebiliriz. Tohumu ektikten 1 saat sonra ürün toplanır hale gelecektir. Buradaki yemekleri yemek bize 13 enerji sağlar. 

Yeni NFT Eşyalar Üretme, Seviyelerini Arttırma ve Tamir Etme

Metavillage oyna kazan oyununda kullandığımız NFT aletlerden yalnızca Pickaxe’in tamir edilmesi gerekmektedir. Bunun dışındaki tüm NFT eşyalar kullanıldıktan sonra 2 saatlik bekleme süresine girer ve 2 saat sonra tekrar kullanılabilir hale gelir. Farklı nadirlik seviyesindeki NFT aletlerin farklı onarım ücretleri bulunmaktadır.

Eğer elimizde yeterince malzeme varsa Pickaxe NFT aleti de üretebiliriz. Bunun için belli miktarda oyun içi kaynağa ve üretmek istediğimiz nadirlik seviyesinin bir alt seviyesinde NFT Pickaxe aletine sahip olmamız gerekmektedir.  Farklı nadirlik seviyesindeki NFT aletlerin farklı üretim bedelleri bulunmaktadır. Legendary Pickaxe ise yalnızca 3. Seviye Madencilik ile elde edilebilir. Common Pickaxe de kendisinden daha alt nadirlik seviyesinde bir NFT olmadığı için üretilemez. 

Buradaki NFT üretme mekaniğinin yanı sıra bir de yüksek risk ve yüksek kazanç içeren bir üretim mekaniği de bulunmaktadır: Dangereous Craft! Dangereous Craft mekaniği bizlere riskli bir girişimde bulunma olanağı verir. Bunun için 1 ya da 2  adet rare nadirlikte Pickaxe nft aletini yok etmeyi göze alarak Legendary nadirlik seviyesinde Pickaxe kazanabiliriz. Eğer 1 adet rare nadirlik seviyesi NFT ile deneme yaparsak %20, 2 adet rare nadirlik seviyesi NFT ile deneme yaparsak %40 olasılıkla Legendary Pickaxe elde ederiz. Eğer başarısız olunursa NFT aletler yok olur.

Metavillage bizlere yoğun matematik hesaplamalar, risk alma, kaynak yönetimi gibi mekanikleri piksel art formunda bol etkileşimli bir oyun oynama deneyimi sunuyor. Gerçekten de ekibin belirttiği gibi Wax blockchain ağında daha önce eşi benzeri görülmemiş bir oyna kazan oyunu olacak. Üstelik ilerleyen süreçlerde oyunun bir Metaverse olması çalışmaları da devam ediyor. Zaten bu yüzden de adı ‘Metavillage’. Metavillage oyna kazan oyununun eşsiz dünyasına katılmak için oyunun Discord  sayfasını takip etmeyi unutmayın.

Website: https://metavillage.farm/

Whitepaper: https://whitepaper.metavillage.farm/

Collection on AtomicHub: https://wax.atomichub.io/explorer/collection/metavillages

Medium: https://medium.com/@metavillagefarm

Discord: https://discord.gg/B4GV9tVcTK

Twitter: https://twitter.com/metavillagefarm

Related Post

Elsverse World

Elsverse World

Elseverse World Etherium ağında geliştirilmekte olan bir metaverse projesidir. Elseverse

Road to Dreams

Road to Dreams

Road to Dreams, Wax ağında geliştirilmiş olan, set koleksiyonu türünde

Rebel Bots

Rebel Bots: Xoil Wars 2022

Rebel Bots Rebel Bots Xoil Wars; Polygon ağında hayata geçecek

Blockchain Oyunları

Web3 Oyunları ve Web2 Oyunları

Geleneksel oyunlar (web2) ve blockchain oyunları (web3) arasındaki fark nedir?

Time Breachers

Time Breachers

Time Breachers, Ethereum ağında geliştirilmekte olan 4x türünde bir oyna

Leave a Comment

  •  
  •  

Copyright © 2022 PLAY2EARNTR