Mecha World

Mecha World, başarılı oyun yapımcısı firma FGL tarafından, wax ekosisteminde geliştirilmiş, bilimkurgu ve post-apokaliptik temalı bir oyna kazan oyunudur. Oyun, insanlığın tüm kaynakları tükettiği ve canlı yaşamın dünyadan yok olduğu uzak bir gelecekte geçmektedir. İnsanlık, bu yıkımın eşiğindeyken Dünya üzerinden silinen hayvanların eksikliğini doldurabilmek için yapay zeka destekli robot hayvanlar geliştirmişlerdir. Ancak insanlar da Dünya üzerinden silindikten sonra, ‘Mecha’ olarak adlandırılan bu yapay zeka destekli hayvanlar silahlanmaya başlamış ve Dünya üzerindeki hakimiyetlerini ilan etmişlerdir.

Mechaların Dünya üzerindeki amaçları birbirinden oldukça farklıdır. Kimisi Dünya üzerinde canlı yaşamı yeniden oluşturmaya çalışırken, kimisi diğer Mechalara karşı üstünlük sağlamak için insanlığın savaş bilgisini kullanır, kimisi de Mechaların bu çabalarını gerçekleştirebilmeleri için gerekli olan parçaları, onarımları sağlar. Biz de Mecha World’ün bu post-apokaliptik dünyasında kendimize bir yol çizeceğiz.

Oynanış

Mecha World oyna kazan oyununu oynayabilmek için en az 1 adet Mecha body nftsine sahip olmamız gerekiyor. Farklı nadirlikte birçok Mecha body nftsi bulunmakta. Ancak özellik olarak hiçbir farkları yok. Yalnızca görüntüde farklılaşıyorlar. Yani common nadirlikte bir Mecha body ile epic nadirlikte bir Mecha body arasında oynanış arasında hiçbir fark yok. Oyunda para kazanabileceğimiz 3 farklı mekanik bulunmaktadır: Quest, Battle, Land. 

Quest bölümünde Mechalarımızı süreli görevlere gönderip FGL coin ya da NFT kazanma şansı elde ederiz. Sahip olduğumuz Mechaları Quest görevine göndermek için belirli miktarda enerji harcamamız gerekmektedir. Enerji, sahip olunan her bir Mecha için saatte 0.25 birim yenilenmektedir. Buna ek olarak, sahip olduğumuz her 1 Mecha başına en fazla 4 enerji tutabiliriz. Yani eğer 1 adet Mecha sahibiysek, 4 saatte 1 adet enerji elde edebiliriz ve 16 saatin sonunda 4 enerji sınırına geliriz ve enerjilerimizi harcamadan daha fazla enerji üretemeyiz. Mecha World oyna kazan oyununda enerji, verimli bir süreç izlemek istiyorsak dikkat etmemiz gereken en önemli mekaniklerden birisidir.

Quest Görevleri

Her biri farklı sürelerde tamamlanan, farklı miktarlarda enerji ihtiyacı duyan ve farklı oranlarda FGL coin ve NFT kazanma şansı içeren 3 farklı Quest bulunmaktadır. Aşağıdaki tabloda Quest görevlerinin sürelerini, FGL coin ve NFT kazanma olasılıklarının yer aldığı tabloyu inceleyebilirsiniz. Tabloyu incelemeden önce sihirli kelimemizi kenara not ediniz: Dünyanın. 

Mecha World
Mecha World

 Quest bölümündeki FGL coin kazanma ya da ücretsiz bir şekilde NFT kazanma şansımız, Mechamızın seviyesini arttırarak ve Mechamıza Part nftleri takarak arttırabilir. Mechalar her Quest görevine gittiklerinde belirli miktarlarda deneyim puanı (xp) kazanırlar.  Mechalarımız 1 level dahi olsa %50 şans ile FGL coin kazanabilirler ve belirli bir seviyeye geldiklerinde FGL coin kazanma şansı daha da artar. Bu artış her bir seviye başına %1 olarak belirlenmiştir. Bu durumda eğer Mechamızı 50 level yaparsak Quest görevlerinden %100 olasılıkla FGL coin kazanabiliriz. Aşağıdaki tablodan Mechaların seviye yükseltme masrafını inceleyebilirsiniz. Ancak öncelikle ikinci kelimemizi not ediniz: “hakimiyetini.”

Mecha World
Mecha World

Bu tabloya göre her bir FGL coin kazanma şansının arttığı seviyelerin toplamda kaç FGL coin gerektirdiği, kaç deneyim puanı harcanması gerektiği ve bu seviye puanlarını kazanmak için Quest görevlerinde harcanacak toplam zamanı gösteren bilgiler ise aşağıdaki tabloda yer almaktadır.

Mecha World
Mecha World

Seviyenin yanı sıra Mechamıza taktığımız her parça, Part nftsinin nadirlik seviyesine göre belirli bir oranda şans artışı sağlayacak, ücretsiz bir şekilde NFT kazanma olasılığımızı arttıracaktır. NFT kazanma şansının hesaplanması için FGL bir formül geliştirmiştir.

(20 + (Mecha seviyesi x 0.8)) x NFT eşyalar ile artırılmış şans oranı x Quest uzunluğuna göre şans olasılığı

Mechaların seviyesini arttırmak ve Mechalara Part nftleri takmak belirli miktarlarda FGL coin harcanmasını gerektirir.  Aşağıdaki tabloda takılan her Part nftsinin şans faktörüne olan etkisini inceleyebilirsiniz. Yukarıdaki formülde “NFT eşyalar ile artırılmış şans oranı” kısmına, sahip olunan tüm nftlerin değeri toplanarak yazılır. Örneğin 1 common, 1 uncommon ve 1 Ultra Rare Part nftsine sahipsek 2x + 3x + 6x = 12x yazarak hesaplamalıyız. Buna ek olarak üçüncü kelimemiz: “ele.”

Diğerlerinden farklı bir özelliği daha bulunan özel bir Part nftsi bulunmaktadır. Battery Life Part nftsi nft bulma şansını arttırdığı gibi Quest görevleri için harcanan enerji miktarını da azaltmaktadır. Battery Life Part nftsinin Quest görevlerinde enerji tasarrufunu gösteren tabloyu inceleyebilirsiniz.

Mecha World
Mecha World

Mechalara takılan her nft belli bir çarpan oranında şansı arttırdığı gibi, belli oranda da dayanıklılığı azalıyor. Dayanıklılığı azalan nft Partların onarılması gerekiyor. Eğer dayanıklılığı azalan bir nft Part tamir edilmez ve dayanıklılık puanı 0 olursa, o nftnin tekrar kullanılması için tamir masrafının 10 katını ödememiz gerekiyor. Part nftsi takma ve onarma ücretleri için aşağıdaki formülleri inceleyiniz:

Part nftsi takma masrafı: Part nftsi nadirlik seviyesi x 10

Part nftsi onarma masrafı: (Part nadirlik seviyesi toplamı) x (0.1 x Giyme Puanı)

Her bir Part nftsinin farklı bir Giyme Puanı vardır. Bu formüle göre uncommon bir eşyayı onarmak 2 x (0.1 x 50) olacaktır. 

Savaşlar

Mecha World bizlere tek kişilik bir oyun deneyiminin yanı sıra gerçek rakiplerle gerçek zamanlı olarak mücadele edeceğimiz bir pvp oyun deneyimi de sunuyor. Savaşlara belirli miktarda FGL coin ödeyerek katılıyoruz. Savaşlara girerken ödediğimiz FGL coin masrafının bir kısmı Arena sahiplerine gidiyor, kalanı da kazanan kişinin / kişilerin oluyor. 4 kişiye kadar oynanabilen bu mod, minimum 2 kişiyle de oynanabiliyor. Rakiplerimizle bir tür zar oyunu oynayarak mücadele ediyoruz. Ancak bu, bildiğiniz zar oyunlarından değil. Daha önce Dungeons & Dragons ya da başk frp türünde oyunlar oynamış olanların aşina olduğu türden zarlar kullanılıyor. Alışılagelmiş 6 yüzlü küp zarlarından da dahil olduğu 4, 8, 10, 12, 20 yüzlü zarların da kullanıldığı, bir tür şans oyunu oynuyoruz. Ve ödüllü çekilişe katılım için gerekli olan cümlenin son kelimesini yazıyoruz: “geçir”

Mecha World

Oyunun temel mantığı, sırasıyla zar atarak en uygun olduğunu düşündüğümüz zarları seçip puan toplamak. İlk bakışta basit olarak görünse de, Mecha World bizleri strateji kurmamız ve dikkatli karar vermemiz gereken bir deneyime sürüklüyor. 1 zar seçmek için 10 saniyemiz var. Hızlı düşünmeli ve hızlı karar vermeliyiz. 

Oyunda yalnızca puan olarak kullanılan bir zar seçme işlemi ve özel güç olarak seçilen bir zar seçme işlemi var. Özel güçler rakibimizin / rakiplerimizin bizden daha az puan almalarına yönelik hamlelerde bulunmasını sağlıyor. Oyunun 2. turunda özel güç zarımızı seçeriz. Aşağıda hangi zarın nasıl bir gücü olduğunu inceleyebilirsiniz.

 1. RALLY: Kendi puanlama zarınızın yeniden atılmasına izin verin (gerekirse bir sonraki tura kadar saklanabilir)
 2. TORMENT: Seçtiğiniz bir rakibin kilitli zarının kilidini açın.
 3. STAGGER: Seçtiğiniz 1 rakip, bir sonraki tur için zarlarından birini atamıyor. Kilitlenmemiş yalnızca 1 zarları kaldıysa, turu atlamaları gerekir.
 4. STAB: Rakibin toplam puanından 1 puan çıkarın.
 5. LIGHTNING: Herkesten 1 rastgele kalıbın kilidini aç (kendin hariç)
 6. HAUNT:Seçilen rakibin kilidi açılmış zarlarından 1’ini 2 tur boyunca görünmez yapın, böylece hangi değerin atıldığını bilmesinler.
 7. JOKER: Kilitli bir zarı kilidi açılmış bir zarla değiştirin (kendi zarınız, gerekirse bir sonraki tura kadar saklanabilir)
 8. PUNISH:Bir rakip seçin ve son atışlarından itibaren en düşük değere kilitleyin. (örneğin, 20 yüzlü zarlarında 2 attılarsa)
 9. RESTORE: Oyuncunun toplam puanına 1 puan ekleyin. Oyunun sonuna kadar saklanabilir..
 10. IMMOLATE: Rakip zarlarınızdan birinin en düşük değerli zarını devre dışı bırakın. O zar gitmiş olacak ve artık toplam bitiş puanlarına eklenmeyecek.
 11. GUARD: Tüm rulo değerinize +2 (oyunun sonunda). istiflenebilir.
 12. POISON: Seçtiğiniz bir rakip her turda -1 puan almaya devam ediyor. Yani oyunun sonuna 3 tur kaldıysa, bu oyuncu toplam puanının -3 alır.

Not: RALLY ve JOKER dışında tüm etkiler anında gerçekleşir. Bu etkiler gerçekleştikten sonra sıranız biter ve bir sonraki oyuncunun sırası başlar.

Mechalarımıza taktığımız Part nftsi eşyalar bizlere savaşlarda da üstünlük sağlar. Eğer Mechamızda hiçbir Part nftsi yok ise güç zarını 1 kereliğine atabiliriz. Mechamıza taktığımız her nft part için bu sayı artar. Hesaplanması da şu şekildedir:

Part nft eşyasının güç zarına etkisi: Part nftlerinin şans çarpanları toplamı / 10. (ondalıklı sonuçlar bir üst sayıya yuvarlanır).

Örnek: Elimizde 1 adet Uncommon, 1 adet Rare, 1 adet Very Rare ve 1 adet Ultra Rare Part nftsi bulunmakta olduğunu varsayalım. Uncommon için 3x, Rare için 4x, Very Rare için 5x, Ultra Rare için 6x olan nft şansı etkileri toplanır: 3x + 4x + 5x + 6x + 7x. = 18x. Bu sayı 10’a bölünür. 18/10 = 1.8. Ondalıklı sonuç bir üst sayıya yuvarlanır. 2 elde edilir. Hiç Part nftsi sahibi olmasak da 1 hakkımız vardı. Bu 2 hak ile de birlikte toplamda 3 kere güç zarı atabiliriz.

Mecha seviyeleri Quest görevlerinde FGL kazanma şansı arttırdığı gibi, savaşlarda da etkilidir. Belirlenmiş olan seviye eşiklerine ulaştığımızda daha çok güç zarını birlikte atma imkanı elde ederiz. Hangi seviyede kaç tane güç zarının birlikte atılabileceğini gösteren tabloyu inceleyebilirsiniz. 

Mecha World

Bunun yanı sıra eğer bir Draco Zarına sahipseniz her bir savaşta bu zarlardan birini kullanarak, Mecha seviyenizin hiçbir önemi olmadan fazladan 1 adet 12 yüzlü zar ile savaşa katılırsınız. 

Mecha World

Land

Oyunda eğer bir Land nftsi sahibi iseniz, bu Land’in üzerine 1 Arena ya da 1 Workshop inşa edebilir, savaşlarda ödenen FGL coin bedellerinden ya da Part nftsi takma ücretleri için ödenen FGL coin bedellerinden belli oranlarda pay alabilirsiniz. Bina kurmak da belli bir miktar FGL coin ile ücretlendirilmektedir.  

FGL ekibi detaylarıyla baş döndüren bir oyuna daha imza atmışlar. Mecha Worlds oyna kazan oyunu hem atmosfer bakımından hem de oynanış bakımından inanılmaz bir deneyim sunuyor. Savaş esnasında çalan müzikler bile bu post-apokaliptik atmosferi solumamız için özenle hazırlanmış. Sizler de Mecha World’ün eşsiz oyun deneyimini ve ilgi çekici atmosferine katılmak isterseniz Discord sunucularımıza katılabilirsiniz. 

Web Site : https://www.mechaworld.io/

Discord: https://discord.gg/fglnft

Twitter: https://twitter.com/FGL_NFT

Related Post

Spinnia World Wax Game

Spinnia World Wax Oyunu

OYUN TANIMI: Spinnia World Wax Oyunu , ekonomik bir WAX

Wax Cüzdanı Nasıl Açılır

Wax Cüzdanı Nasıl Açılır 1

Wax Cüzdanı Nasıl Açılır ''Wax cüzdanı nasıl açılır'' Wax cüzdanı

Scholarship Nedir?

Scholarship Nedir?

Scholarship Nedir? ''Scholarship Nedir?'' Play to earn (oyna kazan), 2020li

Blockchain Oyunları

Web3 Oyunları ve Web2 Oyunları

Geleneksel oyunlar (web2) ve blockchain oyunları (web3) arasındaki fark nedir?

Play to earn nedir?

Play to earn nedir?

Play to earn nedir? ''Play to earn nedir?'' Günümüzde çok

Leave a Comment

  •  
  •  

Copyright © 2022 PLAY2EARNTR