Elsverse World

Elseverse World Etherium ağında geliştirilmekte olan bir metaverse projesidir. Elseverse projesinin göze çarpan özellikleri; Deneyimli bir geliştirici ekibinin bulunması, projeyi erkenden destekleyen takipçilerine ücretsiz yatırım imkanı sunması ve oyunun kendisinin de Free to Play olmasıdır.

Elseverse World metaverse evreninde birçok farklı oynanış mekaniği geliştirilmiştir. Oyun özellikle Land ismi verilen NFTler üzerinden gerçekleştirilmektedir. Oyunun en temel mekaniği ejderha yakalamak ve bu ejderhaları büyütüp savaştırmaktan geçmektedir. Ejderha yakalayabilmek için belirli malzemeler kullanarak tuzaklar hazırlamalı ve sabırlı olmalıyız. Tuzak yapımında kullanılan ve şehrimizi çalıştıran bütün binaları çalıştıran temel malzeme Juice ismi verilen bir madendir. Juice’nin yanı sıra kullanabileceğimiz birkaç farklı kaynak tipi bulunmaktadır.

 • Juice: Elseverse evreninde en çok bulunan madendir ve bu madeni çıkarabilmek için ellerimizi kullanabileceğimiz gibi çeşitli cihazlarda kullanabiliriz.
 • Crystal: Daha nadir bulunan ve daha pahalı bir madendir. Karmaşık yapıları, silahları ve tuzakları inşa etmede kullanılır. Bu madeni elde edebilmek için çeşitli ekipmanlar kullanmamız gerekmektedir ancak şanslıysak madenlerde keşif yaparken karşımıza biraz çıkabilir.
 • Ore: Mağaraların duvarında çokça bulunan bir madendir. Elimizle yada maden droneleri ile elde edilebilir.
 • Wood: Ormanlarda sıkça bulunan ve basit el aletleri ile yada droneler ile elde edebileceğimiz bir kaynak türüdür.
 • Food: Bitkilerden elde edilir. Tuzak yapımında ve ejderhaların seviyesini artırmada kullanılır.

Land NFTlerinin hepsinde bu kaynaklardan bulunmaktadır ancak Landlerin yapısına göre kiminde bir materyalden daha çok, diğer materyallerden daha az vardır. Landlerin, Biome olarak adlandırılan çeşitli türleri bulunmaktadır ve bu türlerin her biri farklı kaynakları daha çok içermektedir.

Land Biomes

 • Görsel Jungle: Daha fazla food ve wood, daha az ore.
 • Görsel Mountain: Daha fazla ore ve wood, daha az food
 • Görsel Shoreline: Daha fazla food ve ore, daha az wood

Bütün özellikteki landlerde Juice, Crystal ve ejderhalar da bulunmaktadır. Proje ile ilgili en ilgi çekici kısım ise landlerde üretilecek bütün bu kaynakların birer NFT olmasıdır. Oyunun ekonomisi bu kaynaklar üzerine kurulmuştur. Özellikle belirtmekte fayda var ki bu kaynaklar sınırlıdır ve belirli bir miktar kaynak üretildikten sonra, tıpkı bitcoin halving’de olduğu gibi bu kaynakların üretim oranı yarıya düşecektir. Ayrıca bir kaynağın daha az üretilmesi sonucu arz-talep dengesinin bozulması durumunda ‘Treasury’ adını verdikleri, ekibin oyun kaynaklarını stokladığı envanterden satış yapılarak bu denge korunacaktır. 

Land NFTlerinde nadirlik seviyelerine göre, bu kaynaklardan ve ejderhalardan farklı miktarlarda bulunmaktadır. Aşağıdaki tablodan landlerin nadirlik seviyelerini inceleyebilirsiniz.

Elsverse World
Elsverse World

Ejderhalar

Ejderhalar Elseverse evreninde çok önemli bir yer tutmaktadır. Ejderhalar oyun içi marketten satın alınabilir, keşif yaparken bir ejderha yumurtası bulunabilir, çeşitli tuzaklar kurularak yakalanabilirler. Tuzakların bir ejderha yakalama olasılığı, hesabımızın seviyesi ile doğru orantılıdır ve yakalama olasılığımız da land nadirliğine göre farklılık gösterebilmektedir. Eğer bir yumurta bulduysak bu yumurtayı çatlatabilmek için bir kuluçka makinesine ihtiyacımız vardır. Kuluçka makineleri gibi diğer cihazlar ancak land NFTsine sahip olan kullanıcıların kullanabileceği araçlardır. Ancak oyun, land NFTsi olmayan oyunculara bir kiralama mekaniği de sunmaktadır. Yani eğer land NFTniz yoksa başka bir land sahibinin arazisini kiralayabilir ve ejderha yumurtasını burada çatlatabilirsiniz. Yumurtaların çatlama süreleri ejderhaların nadirlik seviyesine göre farklılık göstermektedir.

Elsverse World
Elsverse World

Yumurtadan çıkan bebek ejderhanın savaşa hazır olabilmesi için 7 gün boyunca Food ile beslenmesi gerekmektedir. Ayrıca bebek ejderhaların bakılabilmesi için özel bir ejderha habitatı inşaa edilmesi gerekmektedir. Landi olmayan oyuncular yine diğer oyunculardan arazi kiralayarak bir ejderha habitatı inşaa edebilirler. Bunun yanı sıra ejderhalarımızı beslemeye devam ettikçe seviyeleri artar ve savaşlarda daha güçlü hale gelirler. Ejderhaları besleyeceğimiz yemeği seralar kurup tarım yaparak elde edebiliriz. 

Tuzak ile yakalanan ejderhalar bebek değil, olgun ejderhalardır. Tuzak kurabilmek için belirli miktarlarda kaynak gerekmektedir. Her tuzak, oyuncu seviyesine göre belirli oranda bir üretim sürecine, kaynak gereksinimine, ejderha yakalama olasılığına, bekleme süresine ve ejderha yakalama nadirliğine sahiptir. Daha güçlü tuzaklar daha uzun sürede inşa edilir, daha çok malzemeye gereksinim duyar, bir ejderha yakalama ihtimali daha fazladır ve daha uzun süreler dayanırlar. Aşağıdaki tablodan tuzaklar ile ilgili bu bilgileri inceleyebilirsiniz.

Elsverse World
Elsverse World

Elseverse World çok detaylı oyun mekanikleri sunan ve gelecek vaat eden bir proje. Play to earn alanında önemli işlere imza atmış olan birçok destekçisi bulunmakta ve çok önemli yatırımcıların desteğini de almış. Play2EarnTR olarak Elseverse World için whitelist çekilişi düzenliyoruz. Çekilişe katılmak için aşağıdaki linki kullanabilirsiniz. 

Web:  https://elseverse.io/

Twitter: https://twitter.com/ElseVerseWorld

Discordhttps://discord.gg/elseverseworld

OpenSea: https://opensea.io/ElseVerseOfficial

Related Post

Cross The Ages

Cross The Ages

Cross the Ages 2022 yılında çıkan oyna kazan türünde oynaması

Titans of War

Titans of War Immutable X ağında geliştirilmekte olan, TCG (Trading

Blockchain Oyunları

Web3 Oyunları ve Web2 Oyunları

Geleneksel oyunlar (web2) ve blockchain oyunları (web3) arasındaki fark nedir?

Road to Dreams

Road to Dreams

Road to Dreams, Wax ağında geliştirilmiş olan, set koleksiyonu türünde

Play to earn nedir?

Play to earn nedir? 2022

Play to earn nedir? ''Play to earn nedir?'' Günümüzde çok

Leave a Comment

  •  
  •  

Copyright © 2022 PLAY2EARNTR